Zero Project Conference 2019 – Detailed schedule

Room last updated 5.12.2018
    Wednesday – February 20, 2019              
Foyer 8.30 10.00 Coffee
M1   10.00   10.35   Opening Ceremony    
Caroline CASEY BINC Ireland Conference moderator
Martin ESSL Essl Foundation Austria
Daniela BAS United Nations DISD/DESA United States Video message
Beate HARTINGER-KLEIN Minister of Social Affairs Austria TBC
M1   10.35   10.50   Keynote: Georgette MULHEIR, Lumos Foundation UK    
M1   10:50   11:40   Couch session: Self-representation    
 
M1   12:00   13.00   Parallel Session: Self-representatives influencing policy-making    
N.N Chair TBC
Judith BAART Light for the World Cambodia Presenter TBC
Olmedo ZAMBRANO Fundación Discapacidad y Desarrollo Ecuador Presenter
Daniel SALAS Federación Ecuatoriana Pro Atención a la Persona con Discapacidad Intelectual y su Familia Ecuador Presenter TBC
Suraj SIGDEL CBM Nepal Expert TBC
M3   12.10   13.10   Parallel Session: Using technology to connect people    
Klaus MIESENBERGER Johannes Kepler Universität Linz Chair TBC
Robin WAY Community Connections Australia Australia Presenter TBC
Zsolt BUGARSZKI Helpific Estonia Presenter TBC
Brittany DEJEAN AbleThrive United States Presenter TBC
Olga BERRIOS Plena Inclusión España Spain Expert TBC
M2   12:20   14:20   Zero Project Impact Transfer Forum    
Loic VAN CUTSEM Impact Transfer by Ashoka Austria Chair
Martin ESSL Essl Foundation Austria Panellist
Georg SCHÖN Ashoka Austria Austria Panellist
Pedro PRATA Escola de Gente Brazil Presenter
Sara MINKARA Empowerment through Integration Lebanon Presenter TBC
Anna REITER kinderhände Austria Presenter TBC
Leigh Ann DAVIS The National Centre for Criminal Justice and Disability United States Presenter
Liliana PEREZ CANO Unidos Somos Iguales Mexico Presenter TBC
Monica CORTES Asdown Colombia Colombia Presenter (joint) TBC
Natalia ACEVEDO GUERRERO Profamilia Colombia Presenter (joint) TBC
Alito ALESSI DanceAbility International United States Presenter TBC
Modesta ZABULA Solar Ear Botswana Presenter TBC
Liron DAVID Enosh Israel Presenter TBC
Francesca FEDELI Fightthestroke Italy Presenter TBC
Seneit DEBESE Greta & Starks Germany Presenter TBC
M1   13.30   14.50   Parallel Session: Supported decision making and personal budget models    
N.N Chair TBC
Maths JESPERSON PO-Skåne Sweden Presenter TBC
Yotam TOLUB Bizchut – The Israel Human Rights Center for People with Disabilities Israel Presenter
Avital SANDLER-LOEFF JDC Israel Unlimited Israel Presenter TBC
Linda PERRY Vela Microboards Canada Expert
Tove Linnea BRANDVIK Uloba – Independent Living Norge SA Norway Expert TBC
Cher NICHOLSON ASSET SA Australia Expert
M3   13.40   14.30   Parallel Session: Being independent at home    
Luk ZELDERLOO EASPD – European Association of Service Providers for Persons with Disabilities Brussels Chair
Sonia GARCIA-FRAILE CAMARA Fundación ONCE Spain Presenter
Zinnia BATLIWALLA March of Dimes Canada Canada Presenter TBC
Errol COCKS Curtin University Australia Presenter
M2   14:50   16.20   Forum in cooperation with Fundación Descúbreme (TBC)    
 
M3   15.00   16.00   Parallel Session: Making everyday life more inclusive    
David BANES AIS UK Chair
Seneit DEBESE Greta & Starks Germany Presenter TBC
Petra RANTAMÄKI KVPS Finland Presenter TBC
Timothy AMES Plan Institute Canada Expert
Manisha SINGH Mphasis India Expert
M1   15.10   16.10   Parallel Session: High-tech Solutions    
Christopher LEE G3ict United States Chair TBC
Alvin TAN SG Enable Singapore Presenter TBC
Yuzo OSHIMA Listen With Your Eyes Japan Presenter TBC
Modesta ZABULA Solar Ear Botswana Presenter TBC
Francesca FEDELI Fightthestroke Italy Presenter TBC
M1   16.30   16.40   Keynote Speech: Jenny Lay-Flurrie, Microsoft United States   TBC
M1   16.40   16.50   Keynote Speech: Joachim Schoss, myHandicap Germany  
M1   16.50   17.00   Keynote Speech: Kalyani Khona, Inclov India    
Foyer   17.00   20.00   Exhibition and Dinner    
 
    Thursday – February 21, 2019        
Foyer 8.30 9.30 Coffee
M1   9.30   10.00   Welcome by Caroline Casey Ireland Conference moderator  
M1   10.00   10.20   Keynote Speech: Lisa TRYGG, May and Stanley Smith Trust and Jennifer MIHRAZI, RespectAbility United States    
M1   10.20   10.35   Keynote Speech: Catalina DEVANDAS AGUILAR, OHCHR Switzerland   TBC
 
M3   10.45   12.05   Parallel Session: Youth and Volunteering    
N.N Chair TBC
Kristofer LENGERT WeltWegWeiser Austria Presenter
Yifat KLEIN JDC Ashalim Israel Presenter (joint)
Mimi PALATCHY Ministry of Education Israel Presenter (joint) TBC
Sara MINKARA Empowerment through Integration Lebanon Presenter TBC
Liliana PEREZ CANO Unidos Somos Iguales Mexico Presenter TBC
Heinz TIPPL Basic Initiative for Sport and Inclusion Austria Presenter TBC
Marc ANGELINI Special Olympics Österreich Austria Expert TBC
M2   10.45   12.15   Start-up Forum    
 
M1   10.55   11.45   Parallel Session: Participating in politics in low and middle income countries    
Albert BRANDSTAETTER Lebenshilfe Österreich Austria Chair
Action AMOS FEDOMA Malawi Presenter
Devidetta ACHARYA Disable Empowerment and Communication Center-Nepal (DEC-N) Nepal Presenter TBC
M1   12.15   13.25   Parallel Session: Inclusive voter information    
Karin ASTEGGER Lebenshilfe Salzburg Austria Chair TBC
Kjell STJERNHOLM Studieforbundet Vuxenskolan Sweden Presenter TBC
Kayleigh THORPE ENABLE Scotland UK Presenter TBC
Nathan DESPOTT Inclusion Melbourne Australia Presenter TBC
Fermin NUNEZ Plena Inclusión Asturias Spain Presenter TBC
Walburga FRÖHLICH Atempo Austria Expert TBC
M3   12.45   14.05   Parallel Session: Independence in public spaces    
Holger DIETERICH Sozialhelden Germany Chair
Or COHEN STEP-HEAR Israel Presenter TBC
Graham KENNY Mobiloo UK Presenter TBC
Gavin NEATE NeateBox UK Presenter
Kerry MAUGER The Arc United States Presenter TBC
Fleur HERBIN CRIDEV France Expert TBC
Klaus HÖCKNER Hilfsgemeinschaft der Blinden und Sehschwachen Österreichs Austria Expert
M2   12.55   14.25   Forum in cooperation with Lumos Foundation (TBC)    
M1   13.35   14.25   Parallel Session: Sign language solutions    
  N.N Chair
Nick DE LA HUNT Wigital South Africa Presenter
Ambar ZOBAIRI International Foundation for Electoral Systems USA (Libya) Presenter
Barbara SCHUSTER kinderhände Austria Presenter
Monika HAIDER equalizent Schulungs- und Beratungs GmbH Austria Expert
Kathryn JOHNSON St. Cloud University United States Expert
M3   14.15   15.05   Parallel Session: Early childhood support in low and middle income countries    
Herve BERNARD Humanity & Inclusion France Chair TBC
Joko SUDARSONO SEHATI Sukoharjo Indonesia Presenter
Nitin BINDLISH Mom’s Belief India Presenter
Silvana CONTEPOMI Argentine Assistive Technology Association Argentina Expert
Betteke DE GAAY FORTMAN Karuna Foundation Nepal Expert TBC
M1   14.35   15.45   Parallel Session: Accessible elections    
N.N Chair TBC
Adriana CASATI USAID Paraguay Presenter TBC
Fernando PESSOA DA SILVEIRA MELLO Superior Electoral Court Brazil Presenter
Virginia ATKINSON IFES United States Presenter
Michael BODA Elections Saskatchewan Canada Presenter TBC
Lorenzo CORDOVA INE – The National Electoral Institute Mexico Presenter
Antonio MARTINEZ-PUJALTE LOPEZ Universidad Miguel Hernández de Elche Spain Expert
M2   14.45   16.45   Policy-Maker Forum    
M3   15.25   16:15   Parallel Session: Supporting the rights of women with disabilities    
Jean JUDES Beit Issie Shapiro Israel Chair TBC
Monica CORTES Asdown Colombia Colombia Presenter (joint) TBC
Natalia ACEVEDO GUERRERO Profamilia Colombia Presenter (joint) TBC
Judith BAART Light for the World Cambodia Presenter TBC
Liron DAVID Enosh Israel Presenter TBC
M1   16.05   17.25   Parallel Session: Supported housing models in Eastern Europe and Central Asia    
N.N Chair TBC
Cerasela Nicoleta PREDESCU Pro Act Romania Presenter TBC
Mirjana LAZOR Elementary and Secondary Boarding School “Milan Petrovic” Serbia Presenter
Anna KUDIYAROVA Psychoanalytic association Kazakhstan Kazakhstan Presenter
Haris HAVERIC Sumero Bosnia & Herzegovina Presenter TBC
Davud REHIMLI Union of Disabled Peoples Organisations of Azerbaijan Azerbaijan Expert
Erszebet SZEKERES Equal Chances Foundation Hungary Expert TBC
M3   16:25   17:05   Parallel Session: Online voting systems    
N.N Chair TBC
Sam CAMPBELL Scytl Australia Presenter TBC
Bryan FINNEY Democracy Live USA Presenter TBC
M2   16.55   17.55   Forum on data and reporting    
N.N Chair TBC
Daphne AHRENDT EuroFound Ireland
Christian SCHOBER Vienna University of Business and Economics Austria TBC
Sumita KUNASHAKARAN DPA Singapore Singapore
Sirinart TONGSIRI Mahasarakham University Thailand
M3   17.15   17.55   Parallel Session: Tactile ballots    
Virginia ATKINSON IFES United States Chair
Engin YILMAZ Boğaziçi University Turkey Presenter TBC
Tamar KAPANADZE Central Election Commission of Georgia Georgia Presenter TBC
M1   18.30   20.30   The Award Ceremony    
M1     Keynote Speech: Martin ESSL, Essl Foundation Austria    
Keynote Speech: Senator Tom HARKIN United States   TBC
Keynote Speech: Anastasia SOMOZA United States   TBC
Foyer 20.30 22.00 Dinner  
    Friday – February 22, 2019        
Foyer 9.00 10.00 Coffee
M1   10.00   10.10   Welcome by Caroline Casey Ireland Conference moderator
M1   10.10   11.00   Couch session: Personal assistance and budgets TBC
Tom SHAKESPEARE
M1   11.00   12.20   Parallel Session: Strenghtening access to legal and human rights    
Joelson DIAS Barbosa e Dias Advogados Associados Brazil Chair TBC
Cindy LEWIS Mobility International USA United States Presenter TBC
Nipun OS Mphasis India Presenter TBC
Susan MADER Ministry of Social Development and Poverty Reduction Canada Presenter TBC
Galia GRANOT Ruderman Family Foundation United States Expert TBC
Josh GOLDSTEIN Global Development Consultant United States Expert TBC
Diana SAMARASAN Disability Rights Fund United States Expert TBC
M3   11.10   12.10   Parallel Session: Advice hubs to support independent living    
N.N Chair TBC
May ZEIN EL DEIN Alhassan Foundation for Differently Abled Inclusion Egypt Presenter TBC
Nawaf KABBARA Forum of the Handicapped Lebanon Presenter TBC
Karola SUYAPA LOPEZ Programa de Rehabilitación de Parálisis Cerebral (PREPACE) Honduras Presenter TBC
Samith MEY Phnom Penh Center for Independent Living Cambodia Presenter TBC
M2   11.10   13.10   TOPHOUSE Forum on supported housing models    
Carmen ARROYO DE SANDE EASPD Belgium Chair
M1   12.40   13.30   Parallel Session: Supporting people facing multiple disadvantages    
Johanna MANG Light for the World Austria Chair
Neil BELANGER British Columbia Aboriginal Network on Disability Society Canada Presenter
Claudia WERNECK Escola de Gente Brazil Presenter
Josep Maria SOLE CHAVERO Fundacio Tutelar de les Comarques Gironines Spain Expert
M3   12.40   13.50   Parallel Session: Providing mental health services in low and middle income countries    
Josh GOLDSTEIN Global Development Consultant United States Chair TBC
Chencho DORJI Khesar Gyalpo University of Medical Sciences of Bhutan Bhutan Presenter TBC
Tam NGUYEN BasicNeeds Vietnam Vietnam Presenter TBC
Peter Badimak YARO BasicNeeds Ghana Ghana Presenter
Manoj KUMAR Mental Health Action Trust India Expert TBC
Ishita SANYAL Jhankar India Expert TBC
M1   13.40   14.50   Parallel Session: Making deinstitutionalization work    
Roberto MEZZINA WHO Collaborating Centre for Research and Training in Mental Health Italy Chair TBC
Anna DARLING Lumos Foundation UK Presenter TBC
Parascovia MUNTEANU Keystone Moldova Moldova Presenter
Martha STICKINGS EU Fundamental Rights Agency Austria Expert
Marija BOROVEC Center for Rehabilitation Zagreb Croatia Expert
M2   13.50   15.20   Forum on self-representation    
M3   14.00   15.10   Parallel Session: Using the arts to change perceptions    
N.N Chair TBC
Alito ALESSI DanceAbility International United States Presenter TBC
Zoltan SZÖVÉRDFI-SZÉP Becoming Eli Romania Presenter TBC
Lina MALCOCI Keystone Moldova Moldova Presenter
Claudia BLASCIK-BERCHTOLD Verein Impulse Völs Austria Expert TBC
Gerlinde HOFER Literaturpreis Ohrenschmaus Austria Expert TBC
M1   14.50   15.50   Parallel Session: Improving the response of the criminal justice system to people with disabilities    
N.N Chair TBC
Leigh Ann DAVIS The National Centre for Criminal Justice and Disability USA Presenter
Peter MCCABE Headway – The Brain Injury Association UK Presenter
Lydia CHEAM National Council of Social Service Singapore Expert TBC
Julina BEQIRAJ British Institute of International and Comparative Law UK Expert (joint) TBC
Andrew MACKENZIE International Bar Association UK Expert (joint) TBC
M1   16.00   16.15   Keynote: TBC    
M1   16.00   16.45   Final Session: Storytelling – good practice in social media, video and movies    
M1   16.45   17.00   Closing remarks and the look ahead